Химнът на „Светилник“ става траен символ училищния дух

В рамките на петото издание на инициативата свое музикално лице получава и СУ „Отец Паисий“ – гр. Самоков. За училищния екип създаването на химна не е просто вълнуващ творчески процес, а реализиране на дългоочаквана идея с дългосрочно значение за живота на училището.
Националната инициатива на МУЗИКАУТОР „Светилник“ създава не просто нови песни за българските училища, а трайни музикални символи на принадлежност, общност и споделени ценности.
Всяко издание свързва училища от различни градове и населени места с български автори, които създават и даряват оригинални химни, вдъхновени от духа, историята и стремежите на съответната училищна общност.
В рамките на петото издание на инициативата свое музикално лице получава и СУ „Отец Паисий“ – гр. Самоков. За училищния екип създаването на химна не е просто вълнуващ творчески процес, а реализиране на дългоочаквана идея с дългосрочно значение за живота на училището.
„Химнът е важен елемент от бранда на СУ „Отец Паисий“ – гр. Самоков. Той ще служи не само за отбелязване на празници, но и за създаване на емоционална връзка между ученици, учители и училището,“ каза директорът Лиляна Минкова.
Според нея химнът носи послания, които напълно съответстват на ценностите и пътя, който учителите в самоковската гимназия искат да дадат на децата – стремеж към знание, упоритост, умения и личностно развитие.
Работата по създаването на химна е оставила силен емоционален отпечатък още по време на репетициите и звукозаписа, разказват от училището. „Още в хода на репетициите настъпи истинска еуфория. Много от учителите и учениците запяваха припева още първия път – радостното вълнение се усещаше в спонтанното подемане на мелодията,“ допълва ръководството
Минкова изразява специални благодарности към творческия екип, създал химна (Костадин Филипов – текст и музика и Георги Цветков - аранжимент), към учителя по музика Силвия Ненова и към учениците, които са дали живот на песента.
„Безспорни са дългосрочните ползи от обединяващата сила на химна „Успяваме заедно“. Изпълнението му ще стане традиция като неразделна част от училищните тържества и официални церемонии – музикален знак за принадлежност за ученици, учители и приятели на училището.“ В това е и силата на инициативата „Светилник“ – тя оставя траен символ и укрепва общността.
Националната инициатива „Светилник“ дарява химни на български училища, създадени от членовете на Сдружението на авторите на музика, текст и аранжимент и на музикалните издатели - МУЗИКАУТОР.
Мисията на каузата е да стимулира развитието на културата, да укрепва чувството за принадлежност в младите и да създава устойчиви общности чрез силата на музиката. Инициативата вече обединява над 31 000 ученици и повече от 2 300 учители. От старта си през 2021 г. досега в нея са се включили 191 автори, а създадените химни са вече 40.
„Светилник“ се реализира под патронажа на Министерството на културата и Министерството на образованието и науката, с подкрепата на ключови партньори като НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Народния театър „Иван Вазов“, както и на най-значимите обществени медии – Българската телеграфна агенция (БТА), Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
