ОУ „Неофит Рилски“: Училищният химн създава мост между поколенията

08.05.2026 г.

Училищните химни възхваляват добродетели, които служат като морален ориентир за поколения учители, ученици и родители. В духа на инициативата „Светилник“ на МУЗИКАУТОР, новият музикален символ на ОУ „Неофит Рилски“ от село Горно Драглище (Разложко) съхранява корените, като същевременно възхвалява стремежа към знания и силата на духа. Училищният химн „Напред със светлина вървим“ е дело на Аспарух Бойлов и Станислав Симеонов.

„Звученето на един училищен химн при официални поводи и празници носи изключителна енергия, която предизвиква чувство на гордост у учениците и ги мотивира за нови постижения. Неговото изпълнение помага на децата да се чувстват част от голяма общност, което изгражда силни емоционални връзки по между им“, смята директорът на училището Сашо Александров. Изборът на химна на ОУ „Неофит Рилски“ е свързан и със значението децата да познават и съхраняват своите корени и минало.

Дългосрочните ползи от изпълнението на химна са, че се развива музикалната култура на децата, подобрява концентрацията им и стимулира креативността чрез ритмични и мелодични модели, коментират от ръководството на училището. Трайното присъствие на качествена музика и смислен текст формира вкус и по-високи критерии към изкуството и посланията в бъдеще. Редица изследвания сочат още, че груповото музициране стимулира емпатията, сътрудничеството и социалните способности.

„Във време на постоянни промени, наличието на символи, какъвто е химнът, дава на децата чувство за корен и стабилност, което по-късно се превръща в здравословно самочувствие. Децата, които са част от обща традиция, по-лесно се адаптират в екипна среда като възрастни“, смята още директорът и допълва, че училищният химн създава и мост между поколенията.

Химнът превръща учениците, учителите и родителите в общност със споделени ценности. Участието в тържествени ритуали, на които се изпълнява химнът, дава усещането у децата, че са част от „нещо по-голямо“, възпитава у тях естествено уважение към институциите и правилата, без това да се усеща като принуда, смята още Александров. По думите му националната инициатива „Светилник“ прави всяко училище с химн по-специално място за децата.

Националната инициатива „Светилник“ дарява химни на български училища, създадени от членовете на Сдружението на авторите на музика, текст и аранжимент и на музикалните издатели - МУЗИКАУТОР.

Мисията на каузата е да стимулира развитието на културата, да укрепва чувството за принадлежност в младите и да създава устойчиви общности чрез силата на музиката. Инициативата вече обединява над 31 000 ученици и повече от 2 300 учители. От старта си през 2021 г. досега в нея са се включили 191 автори, а създадените химни са вече 40.

„Светилник“ се реализира под патронажа на Министерството на културата и Министерството на образованието и науката, с подкрепата на ключови партньори като НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Народния театър „Иван Вазов“, както и на най-значимите обществени медии – Българската телеграфна агенция (БТА), Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).