Светът на музиката през погледа на музеите
Днес отбелязваме Международния ден на музеите
На днешната дата 18 май отбелязваме Mеждународния ден на музеите. В превод от старогръцки Μουσεῖον означава място на музите, които от своя страна са определяни като покровителки на поезията, изкуството и науката. В този смисъл, но и не само, музеят е средище на творческия дух, което намира израз в експонатите, историческата памет и иновациите от миналото, настоящето и бъдещето.
Музиката също е част от този своеобразен пърформанс. Освен че под звуците ѝ са представени едни от най-впечатляващите експозиции, някои музеи са се посветили изцяло на нейната важна роля в еволюционния път на човешкото развитие.
Един от тях е Домът на музиката във Виена. Австрийската столица е място с многовековна история в тази област. Тук са започнали своя път едни от най-големите музикални гении. Затова и не е случайно, че именно във Виена можете да се срещнете отблизо с тяхното творчество, но и да научите много повече за този необятен креативен свят изтъкан от звуци и възприятия. Мястото представя по своеобразен начин връзката между традициите и съвремието и предоставя възможност на посетителите да разберат музиката чрез обучение и забавление. За това допринасят и специално изработените интерактивни инсталации, както и свободата да се докоснеш до музикалните инструменти и да ги изпробваш.
Снимка: Haus der Musik
Оттук започва историята на Виенската филхармония, която е представена на първия етаж на музея. На последния се намира „виртуалният диригент“, чрез който имате възможност да дирижирате най-известния оркестър в света. Вторият етаж е посветен на откриването и преживяването на звукови феномени. Искате да научите какво представлява звука и как се превръща в музика? Как той достига до Вас? Разнообразието от музикални експерименти и интерактивни експонати ще дадат отговор на всичките Ви въпроси.
Снимка: Haus der Musik
Продължавайки към следващата експозиционна зала ще се натъкнете на едни от най-великите композитори на всички времена като Йозеф Хайдн, Волфганг Амадеус Моцарт, Лудвиг ван Бетовен, Франц Шуберт, Йохан Щраус, Густав Малер, Втората виенска школа на Арнолд Шьонберг, Албан Берг и Антон Веберн.
Снимка: Haus der Musik
Музеят разполага още с концертна зала с 1500 места. В него се провеждат и редица интересни образователни инициативи насочени към подрастващите. Той може да бъде посетен и виртуално чрез специално разработено мобилно приложение на осем езика, като има предвиден и отделен тур за деца.
В Унгария също можете да изживеете историята на музиката по вълнуващ начин. През 2022 година в градския парк на столицата отваря врати първата в страната цялостна изложба посветена на историята на музиката – от развитието на човешкия глас до съвременните тенденции. Специален акцент е поставен върху унгарската музика представена от редица унгарски композитори и музиканти, сред които Ференц Лист, Бела Барток, Золтан Кодали, Дьорди Лигети и Золтан Кочиш.
Снимка: Liget Budapest
Този „дворец на музикалните чудеса“ представлява футуристичен поглед към изкуството и е изграден въз основа на специални инсталации и технически решения. Модерната и нестандартна сграда, в която се помещава е плод на архитектурното творчество на известния японски архитект Соу Фуджимото. Негова цел е била да установи хармоничен преход между естествения и създадения от човека свят. Тази „естествена“ среда помага на всеки посетител да научи от първа ръка основите на музикалната хармония и физиологията на възприемане на звука.
Снимка: Liget Budapest
В София също пазим паметта на един велик майстор на музиката – недостижимият оперен певец Борис Христов. Неговият дом на ул. „Цар Самуил“ Nо 43 е превърнат в музей със статут на държавен културен институт под егидата на Министерство на културата. Експозицията представя живота и творчеството на великия оперен артист чрез реликви, изложби и прожекции. Тук често се организират събития и концерти, които срещат различни поколения творци. Един от тях е XIX фестивал на изкуствата „Борис Христов“, който ще се проведе днес от 19.00 часа в сградата на музея. Проектът ще представи няколко вида изкуства в областта на музиката, пластичните изкуства и естетиката.
Снимка: https://borischristoff.com/
Това живо средище на културния живот в столицата съхранява историята за един българин, която и до ден днешен звучи в личния му пример за поколенията:
„Моето непрестанно учение и моята дългогодишна кариера в служба на културата
са били и ще бъдат винаги в името на човечеството,
на моя славянски род и в името на моята родна България,
към която чувствам привързаността си на българин и гордостта
за издигането на нейния престиж.“
Борис Христов
Източник: Haus der Musik Museum, Liget Budapest – House of music, Музей „Борис Христов“, София.